Prens Harry’den Jennifer Aniston’a, Davic Beckham’dan Lady Gaga’ya Kadar birçok ünlü yoga yapıyor.

Ve son dönemde özelikle Bikram Yogayı tercih ediyorlar. 40 derece sıcaklıkta yapılan Bikram Yoga’yı ve özelliklerini, merak edenler için araştırdık.

Hollywood ünlülerinin gençlik ve güzellik sırlarından biri olan Bikram Yoga, 40 derece sıcaklıkta yapılıyor ve ısı sayesinde vücuttaki toksinlerden arındırıyor.

Bikram Cloudhury’nin geliştirdiği ve 1970’lerde özellikle Amerika’da popüler bir yoga metodu olan Bikram Yoga, birkaç yıldır yeniden dünyaya dalga dalga yayılıyor. Şimdi de 40 Derece Bikram Yoga Stüdyosu’yla Türkiye’ ye geldi ; ilk şubesi Etiler’de hizmete girdi.

Bikram Yoga, 40 derece sıcaklıkta art arda yapılan 26 yoga pozisyonu ve 2 nefes egzersizinden oluşan bir Hatha yoga metodu.

26 duruştan oluşan seri, vücuttaki tüm kasları, bağları, tendon ve eklemleri çalıştırıyor.

Organları, salgı bezlerini ve sinirleri harekete geçiriyor, sistematik olarak taze oksijen dolu kanın vücudun tamamınca dolaşmasını sağlıyor ve böylece tüm organ ve dokuları yeniliyor.

40 derece sıcaklık sayesinde, terlemeyle beraber vücutta bulunan toksinler deriden dışarı atılıyor. Yüksek sıcaklık ayrıca kasları derin esneme incinmelerinden koruyor, cilt gözeneklerini açıyor, kas d-kularını yenileyerek gücü artırıyor.

Aynı zamanda kanı incelterek dolaşım sisteminin temizlenmesine yardımcı oluyor ve kardiyovasküler idman yapma olanağı sunuyor.

YARARLARI SAYMAKLA BİTMEZ

Bikram Yoga’da da klasik yogaya benzer bir şekilde içe dönüş önem taşıyor, yüksek tempolu bu zihin-beden egzersizinde kişinin kendini iyi hissettiren alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekmiyor.

Kısaca Bikram Yoga’nın birçok yararı var. Bu yararların arasında postürün düzelmesi, kas ve eklem kabiliyetinin artması, konsantrasyon ve enerji artışı sayılabilir.
Çok dengeli geliştirilmiş bu metot sayesinde, öğrenciler katıldıkları her 90 dakikalık derste daha fazla fiziksel, zihinsel, duygusal ve spiritüel fayda sağlıyor.

NEDEN 40 DERECE?

Yoga vücudun yapısını içeriden dışarıya, kemikten deriye, el parmak ucundan ayak parmak ucuna kadar değiştiriyor. Tabii ki vücudumuzu değiştirmeden önce onu ısıtıp yumuşatmamız gerek.

Isınmış vücut , esnek vücut demektir. Böylece vücudumuzu istediğiniz gibi yeniden yapılandırabiliyorsunuz.

Hatha yoga, vücuttaki organlardan ve salgı bezlerinden fazlalıkların ve toksinIerin atılmasına yardımcı olurken; solunum sisteminin de yardımıyla tüm vücutta taze kan dolaşımını gerçekleştiriyor.

Vücuttaki her hücreyi besleyerek işlevlerini artırıyor, böylece vücudun sağlıklı kalmasını sağlanıyor. Bikram yoga ısıyı kullanarak vücudun temizlenmesini sağıyor.

Terlemeyle beraber vücutta bulunan fazlalıklar deriden dışarı atılıyor. Yoga yapmak sadece vücuttaki oksijen seviyesini artırmakla kalmıyor; aynı zamanda oksijenin nasıl düzgün kullanılması gerektiğini öğretiyor. Nefesinizi kontrol etmeyi de “pranayama” yla öğreniyorsunuz.

Bikram Yoga yapılacak olan mekana özellikle 40 derece sıcaklıkla beraber yüzde 40 oranında nem veriliyor.