İlk ve en önemli iş, bir dermatologa giderek detaylı testler yaptırmaktır. Cildinizde bulunan benlerin rengi, boyutu ve değişimini gösteren bu testler, benlerin gelişimini takip etmeniz açısından çok önemlidir.

Cildinizde leke ve benlerin gelişimine neden olan güneş hasarından korunmak için hem içeriden, hem dışarıdan, hem de duygusal olarak vücudunuzu destekleyecek komple bir bakımı takip etmeniz önemlidir. Dışarıdan uygulayacağınız bakımda her gün düzenli olarak kapsamlı bir koruma sağlayan SPF içerikli bir ürün kullanmanızı önerilir.

Güneş hasarı çoğunlukla alışverişe gitmek, işe ya da okula gitmek gibi günlük aktiviteler sırasında gerçekleşir. Bu nedenle evden çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. Dışarıdan bakımın bir parçası olarak kullanacağınız güneş koruyucu ürünlere ek olarak cildinizi içeriden destekleyecek işlenmemiş meyve ve sebzeleri tüketerek serbest radikal hasarına karşı güç kazanabilirsiniz.

Ne kadar çok farklı renkte meyve ve sebze tüketirseniz, o kadar çok besin değeri yüksek su ve antioksidan almış olursunuz. Bu da vücudunuzun yapıtaşı hücrelerinizin daha güçlü ve su bakımından zengin olmalarını sağlar.